Śledź nas na:



Wydatki publiczne - pytania i odpowiedzi

2. Wskaż na przeznaczenie wydatków publicznych.

Podział wydatków publicznych ze względu na przeznaczenie na cele bieżące oraz na cele średnio- i długookresowe:

-wydatki bieżące

-wydatki majątkowe

pokazuje jaka jest hierarchia potrzeb lub preferencje władz publicznych, wyrażana przez kształtowanie proporcji wydatków bieżących i wydatków majątkowych. Między tymi wydatkami występuje poniekąd naturalna sprzeczność, gdyż przy danych środkach publicznych te dwa rodzaje wydatków konkurują ze sobą.

PRZEZNACZENIE WYDATKÓW:

1)Utrzymanie i funkcjonowanie organów wł. publ, kontroli i ochrony prawa.

2)Zadania wykonywane przez adm. rząd,

3)Funkcjonowanie sądów i trybunałów,

4)Subwencje ogólne dla J.S.T,

5) Dotacje dla JST,

6.)Środki wpłacane do budżetu UE, zw. „śr własnymi UE",

7)Subwencje dla partii polit.,

8)Dotacje na zadania określone odrębnymi ustawami.

9)Obsługę długu publ.,

10)Finansowanie programów i projektów, na realizację, których uzyskano śr pochodzące z budżetu UE, zw „współfinansowaniem"

11)Realizację Wspólnej Polityki Rolnej.

3.Jakie wydatki publiczne wymienia u.f.p?

4. Podaj różnice miedzy subwencja a dotacja.

Subwencja to pieniądze otrzymane z Budżetu Państwa na określone cele. Możemy je

przeznaczyć zgodnie z potrzebami i nie musimy się z nich rozliczać. Subwencja jest nam wypłacana „na raty", (co miesiąc). Subwencja (łac. subventio - zapomoga) - nieodpłatna i bezzwrotna pomoc finansowa udzielana najczęściej przez państwo podmiotom (np. jednostkom samorządu terytorialnego, prywatnym przedsiębiorstwom, organizacjom społecznym i osobom fizycznym) dla poparcia ich działalności.

Wyróżnia się:

-subwencje ogólne - to pomoc finansowa udzielana przez państwo innym podmiotom na podstawie kryteriów obiektywnych np. liczby mieszkańców

- subwencje przedmiotowe - to bezzwrotna pomoc finansowa przeznaczana na realizację konkretnych zadań np. dopłata do kredytów dla rolników, dopłata do czynszów komunalnych itp. (tzn. na konkretny cel - celowość wydatkowania przyznawanych przez państwo środków)

Wyróżnia się:

-subwencje oświatową* otrzymywaną prze gminy, powiaty i województwa przyznawaną wg. zasad ustalonych przez MEN

- subwencje wyrównawczą* przyznawaną na rzecz gmin powiatów i województw, których potencjał fiskalny stanowi w przypadku gmin mniej niż 92 % średniej krajowej, powiatów 85% średniej krajowej, województw mniej niż 110 %.

Dotacja to pieniądze otrzymane z Budżetu Państwa na ściśle określony cel i musimy się z nich rozliczać. Nie wolno wykorzystać tych pieniędzy na inny cel, a niewykorzystaną kwotę należy zwrócić. Wyrównanie przez państwo rentowności niektórych gałęzi działalności gospodarczej, za pomocą wypłaty środków pieniężnych.

Dotacja, wyposażenie, subwencja, subsydium, okresowa lub stała pomoc finansowa budżetu państwa zasilająca państwowe jednostki gospodarcze i instytucje w środki pieniężne, a więc tworząca lub powiększająca ich dochody w celu pokrycia wydatków bieżących lub poszerzenia działalności zgodnie z dążeniem podmiotu dotującego.
Z punktu widzenia budżetu - dotacja jest wydatkiem transferowym, bezzwrotnym, nie oprocentowanym, niezwiązanym z żadnym wzajemnym świadczeniem. Specyficzną formą dotacji jest subwencja (subsydium).

 



Zobacz także