Śledź nas na:



System budżetowy państwa - pytania i odpowiedzi

6. Wskaż na różnice miedzy ustawa budżetową a ustawa o prowizorium budżetowym.

Prowizorium budżetowe to budżet uchwalony tymczasowo, na pewien czas przed budżetem rocznym, a także budżet roczny w formie ogólnych jego założeń.

W sytuacji, gdy opracowanie budżetu nie jest możliwe w ustalonych terminach Konstytucja P przewiduje następujące rozwiązania zastępcze:
§ prowizorium budżetowe, - czyli tymczasowy i skrócony budżet z reguły d pierwszego kwartału roku budżetowego. Projekt taki jest uchwalany w takim samym trybie, co budżet i obowiązuje od czasu chwalenia właściwego budżetu.
§ prowadzenie gospodarki budżetowej na podstawie projektu ustawy budżetu lub projektu ustawy o prowizorium budżetowym - stosuje się wtedy gdy ustawa budżetowa lub ustawa o prowizorium budżetowym nie weszły w życie w dniu rozpoczęcia roku budżetowego.

7. Na czym polega blokowanie planowanych wydatków państwa.

BLOKOWANIE - oznacza okresowy lub obowiązujący do końca roku zakaz dysponowania częścią lub całością planowanych wydatków albo wstrzymanie przekazywania środków na realizację zadań finansowanych z budżetu państwa.
Blokowanie planowanych wydatków budżetowych może nastąpić w przypadku stwierdzenia:
a) niegospodarności w poszczególnych jednostkach;
b) opóźnień w realizacji zadań;
c) nadmiaru posiadanych środków;
d) naruszenia zasad gospodarki finansowej;
Blokowanie - w przypadku zagrożenia realizacji ustawy budżetowej - może nastąpić na czas oznaczony planowanych wydatków budżetu państwa.

8. Co to jest harmonogram realizacji budżetu państwa.

Minister Finansów, w porozumieniu z dysponentami części budżetowych opracowuje harmonogram realizacji budżetu państwa. Harmonogram, o którym mowa w ust obejmuje: prognozę dochodów budżetu państwa w poszczególnych miesiącach roku wielkość wydatków, planowanych do sfinansowania w poszczególnych miesiącach roku. Harmonogram realizacji wydatków podlega aktualizacji na wniosek dysponenta części budżetowej.

9. Jak przebiega kontrola i ocena wykonywania budżetu.

Budżet kontroluje Parlament a bieżącą kontrolę sprawuje Komisja Fin. Pub. Po pół roku Minister Finansów do 10.09.składa sprawozdanie z pół roku wykonania budżetu Komisji Fin. Publ. Za drugie półrocze sprawozdanie rozpatruje już Parlament.
NIK (najwyższa Izba Kontroli)- kontroluje dodatkowo
Kontrola budżetu prowadzona jest też Ministrów i wszystkich dysponentów.
Gdy budżet jest niewłaściwie realizowany to mamy naruszenie dyscypliny budżetowej, której przyczyny to:
-zaniechanie ustalenia należności lub ich zmniejszenia
-przekroczenie wydatków
-przekroczenie uprawnień do dokonywania zmian
-naruszenie zasad budżetowych
-ukrywanie faktu naruszenia dyscypliny budżetowej
W przypadku przekroczenia dyscypliny budżetowej zawiadamiany jest Rzecznik Fin. Pub. On przedstawia naruszenia Komisji Orzekającej w sprawach dyscypliny budżetowej. Od ich decyzji istnieje możliwość odwołania do Komisji Orzekającej w sprawach dyscypliny budżetowej.
Kary za naruszenie dyscypliny budżetowej
-upomnienie
-nagana
-kara pieniężna, która może wynosić nawet do 3 wynagrodzeń
-zakaz pełnienia f-cji kierowniczych w sferach fin. publ. do 5 lat.

10.Scharakteryzuj dochody poszczególnych jst.

Dochody samorządu terytorialnego: dochody własne, dochody uzupełniające
Dochody własne- ich źródła znajdują się na terenie działania samorządu terytorialnego. Oddane do dyspozycji sam. terytorialnego bezterminowo i w całości. Samorząd terytorialny może wpływać na ilość tych źródeł. Dochody własne: dochody z majątku komunalnego, opłaty lokalne. Kształtowanie się dochodów własnych zależy od zagospodarowania terenu. Dochody własne oddane są bezterminowo. Dochody własne przekazywane są w całości.
Dochody uzupełniające: udziały w dochodach budżetu państwa(ustala się np. w podatkach dochodowych), subwencje ogólne, dotacje celowe
Samorząd terytorialny realizuje szeroki zakres zadań i niemożliwe jest by sfinansować je dochodami własnymi. Zadania zlecone są finansowane z budżetu państwa, są to dochody uzupełniające. Poprzez dochody uzupełniające państwo łatwo może ingerować w działalność samorządu terytorialnego.
Udział w dochodach budżetu państwa
% udziału w określonych podatkach.

 



Zobacz także